Programme in SCREEN – A
24 / January / 2020
Time
Programme
10 AM
OPENING CEREMONY
11 AM
(COMPETITION- DOCUMENTARY FILM)
YASUNI MAN
(ECUADAR/USA/SPAIN/94 MIN/2016)
DIRECTOR
RYAN KILLACKEY
(Q&A WITH DIRECTOR)
LUNCH BREAK
2PM
(C0MPETITION- DOCUMENTARY FILM)
CHRONICLE OF A SCALE WING
20 MIN
DIRECTOR
RAMESH MEKKAD
(COMPETITION- DOCUMENTARY FILM)
BE’ JAM BE THE NEVER ENDING SONG
(FRANCE/SWITZERLAND/87 MIN/2017)
DIRECTOR
CAROLINEPARIETTI, CYPRIEN PONSON
4PM
(COMPETITION- FEATURE FILM)
THE LORD EAGLE
(RUSSIA/SAKHA REPUBLIC (YAKUTIA)/80 MIN/2018)
DIRECTOR
EDUARD NOVIKOV
5.30 PM – 7 PM
PROCESSION
7.30 PM
(NON COMPETITION-FEATURE FILM)
ANGU DOORE ORU DESHATHU
(INDIA/116 MIN/2018)
DIRECTOR
JOSHI MATHEW
Q & A WITH DIRETOR
25 / January / 2020
Time
Programme
9AM
(COMPETITION- DOCUMENTARY FILM)
KANANAM; THE SPIRIT OF SILENT VALLEY
INDIA/27.47 MIN/2018
DIRECTOR
SURESH ILAMON
(Q&A WITH DIRECTOR)
(COMPETITION- DOCUMENTARY FILM)
A LIFE LINE
(JAPAN/81 MIN/2017)
DIRECTOR
HIDEKUNI IMAZU
(Q&A WITH DIRECTOR)
TEA BREAK
(COMPETITION-DOCUMENTARY FILM)
PALLAM- AN ARC OF LIFE
30 MIN
DIRECTOR/CAMERA
JAYESH PADICHAL
12PM
(COMPETITION- SHORT FICTION)
H2O
6.31 MIN
DIRECTOR
Fathima Shanaz
(COMPETITION- SHORT FICTION)
THE FISH
1.41 MIN
DIRECTOR
Sreelal AG
(COMPETITION -SHORT FICTION)
MAZHAMUKILE
2.40 MIN
DIRECTOR
Manuprasad
(COMPETITION -SHORT FICTION)
HORNBILL
30 MIN
DIRECTOR
MAHESH SOORYAN/ JITHESH DAMODAR
(COMPETITION- SHORT DOCUMENTARY)
MACOCONI THE ROOTS OF OUR CHILDREN
(MOZAMBIQUE/35 MIN/2017)
DIRECTOR
FABIO RIBEIRO
(COMPETITION- DOCUMENTARY FILM)
SPIRIT OF NATURE (KUMMATTI)
23.08 MIN
DIRECTOR
RAMESH KUMAR
2pm
(COMPETITION- FEATUE FILM)
SUPARNA
SRILANKA/100 MIN/2019
DIRECTOR
SUJEEWA PRIYAL YADDEHIGE
4pm
(COMPETITION- DOCUMENTARY FILM)
SEALERS, ONE LAST HUNT
(NORWAY/98 MIN/2016)
DIRECTOR
TRUDE BERGE OTTERSEN, GRY ELISABETH MORTENSEN
(COMPETITION- DOCUMENTARY FILM)
ANTOE’S ARK
(CANADA/77 MIN /2018)
DIRECTOR
MATTHIEU RYTZ
7.30pm
(COMPETITION- FEATURE FILM)
SINJAR
(INDIA/115 MIN/2017)
DIRECTOR
PAMPALLY
Q & A WITH DIRECTOR
26 / January / 2020
Time
Programme
9 A M
(SPECIAL SCREENING- FEATURE FILM)
RIVER ROAD
(CHINA/103 MIN/2014)
11 A M
CLOSING CEREMONY
12 P M
CLOSING FILM